Zaprojektowanie mapy Świata to niełatwe zadanie. Konieczność zaprezentowania sferycznej Ziemi w dwóch wymiarach powoduje jej zniekształcenie. W efekcie Grenlandia czy Antarktyda wyglądają na o wiele większe, niż są w rzeczywistości.  Afryka z kolei jawi się na mniejszą, niż faktycznie jest. Mapa AutaGraph próbuje rozwiązać te problemy, ukazując Świat w możliwie najbardziej rzeczywisty sposób w całej jego sferycznej chwale.

Tak w odwzorowaniu Merkatora wyglądałaby Australia, gdyby leżała na tej samej szerokości geograficznej, co Grenlandia 🙂 (źródło: http://thetruesize.com)

Stworzony przez Japończyka Hajime Narukawa z tokijskiego Uniwersytetu Keio University’s Graduate School of Media and Governance projekt niedawno wygrał prestiżową nagrodę Japan’s Good Design Award.  Pokonał tym samym ponad 1000 konkurentów w wielu kategoriach.

W przeciwieństwie do dobrze nam znanego odwzorowania Merkatora, kontynenty na mapie AutaGraph nie są ułożone prosto względem siebie – są skręcone w taki sposób, aby lepiej reprezentować odległość między nimi, zachowując jednocześnie wierne odwzorowanie powierzchni. “AuthaGraph wiernie reprezentuje wszystkie oceany i kontynenty, włączając zaniedbywaną w tym aspekcie Antarktydę. Zapewnia także bardzo precyzyjną perspektywę naszej planety.” – tak swój wybór uzasadniało Jury wspomnianego konkursu. Afryka nie wygląda już na taką samą, jak Ameryka Północna, a Antarktyda nie wydaje się być jednym z największych kontynentów (w rzeczywistości mniejsze są tylko Europa i Australia).  

Nowa mapa – używana od niedawna w japońskich podręcznikach – może być dopasowana do różnych kształtów bez utraty swojej dokładności. Producent sprzedaje ją także w postaci swoistego “sferycznego origami”, które można rozłożyć do postaci stożka oraz płaskiej powierzchni, widząc tym samym jak “działa” to intrygujące odwzorowanie.

Tak wygląda mapa AutaGraph (źródło: Google)


Artykuł znaleziono na: http://mentalfloss.com/