Pierwsza część praktycznych wskazówek przyspieszających pomiar GNSS, zamieszczona na blogu tydzień temu, cieszyła się sporym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że para nie poszła w gwizdek i przynajmniej część z nich zacząłeś wykorzystywać w codziennej pracy. Tak trzymaj!

Obiecałem kontynuować, a że obietnic lubię dotrzymywać – zapraszam do lektury.

6. Tycz wysokości tak szybko, jak to możliwe

Najnowsza wersja oprogramowania Trimble Access oferuje bardzo przydatną funkcję, umożliwiającą wytyczenie zadanej wysokości jeszcze szybciej, niż dotychczas. W momencie tyczenia jakiegokolwiek punktu wystarczy szybko zmienić zadaną wysokość w panelu tyczenia. Bez konieczności wprowadzania punktów, bez wchodzenia w osobne menu tyczenia wysokości.

Zdarza Ci się słyszeć na budowie: „Panie Inżynierze kochany, Pan mi tu wytyczy szybciutko…” ? Teraz możesz z uśmiechem na twarzy odpowiedzieć „nie ma problemu„, zamiast bukować mu w myślach bilet na San Escobar (w jedną stronę, rzecz jasna) 😉

(kliknij, by powiększyć)

7. Na piesze wędrówki wybierzesz się w czasie wolnym

Swego czasu na naszym blogu pojawiły się przemyślenia kolegi Tomasza Zielińskiego na temat optymalizacji procesów w geodezji. Dzisiaj lekcja praktyczna, traktująca o optymalizacji trasy pokonywanej w trakcie tyczenia większej ilości punktów. Ktoś mądry (zdaje się, że Paolo Coelho, ale głowy nie dam) powiedział kiedyś:

Chcąc ograniczyć zmęczenie nóg i czas spędzony w terenie, po utworzeniu listy punktów do tyczenia kliknij w „Bliższy” na dolnej belce oprogramowania Trimble Access.

(kliknij, by powiększyć)

8. Nie rób sam tego, co program zrobi za Ciebie

Słyszałem kiedyś legendę, która opowiada o pewnej instytucji. Głosi ona, że zdarza się owej instytucji podważać poprawność wykonania jakiegoś zadania nie w oparciu o wyniki, a o sposób ich prezentacji. To trochę tak, jakby farmaceuta podważał diagnozę lekarza na podstawie tego, jak starannie wypisał receptę. Wiem, brzmi nieprawdopodobnie. Na szczęście to tylko legenda… 😉

Jak powszechnie wiadomo, w każdej legendzie jest ziarno prawdy i my, szczęśliwie, jesteśmy na to przygotowani.

Trimble Access umożliwia tworzenie raportów GNSS, o czym zapewne wiesz. Powinieneś wiedzieć także o tricku, który pozwala automatycznie wygenerować w owym raporcie tabelę punktów kontrolnych, wymaganą przez instytucję podobną do tej z powyższej legendy.

Chcąc zmierzyć punkt kontrolny przejdź do tyczenia punktu (tak, tyczenia!), który jest Twoim punktem kontrolnym. Następnie, z poziomu tyczenia kliknij w „Zmierz”. W kolejnym oknie w polu „Kod” wpisz literę „k” i dopiero wtedy wykonaj pomiar ponownie klikając w „Zmierz”. Dzięki temu Access będzie wiedział, jakie wartości ma ze sobą zestawić w tabeli i zrobi to za Ciebie:

(kliknij, by powiększyć)

Każdy zmierzony w ten sposób punkt automatycznie powędruje do tabeli punktów kontrolnych.

9. Podglądanie jest niegrzeczne, ale czasem warto

Zdarzyło Ci się, że zmieniłeś wysokość tyczki, czego zapomniałeś uwzględnić w trakcie pomiaru? A może omylnie wprowadziłeś złą wysokość? Niby nie problem, bo możesz to sobie później szybko przeliczyć, np. w excelu. Gorzej, jak trzeba to zrobić „teraz”, nie „później”.

Na taką okoliczność Trimble Access zbiera wszystkie informacje o tym co i kiedy zostało zrobione w ramach danego pliku pracy.  Możesz dokładnie prześledzić co i w którym momencie pomiaru robiłeś. Co więcej – wszystkie elementy, w których operator mógł popełnić błąd (jak np. wysokość tyczki, czy wysokość instrumentu lub stała lustra dla pomiarów tachimetrycznych), można edytować. Wystarczy wejść w Podgląd pliku pracy, znaleźć interesujący nas fragment pomiaru i poprawić popełnione wcześniej błędy.

Warto podkreślić, że taka zmiana automatycznie wpłynie na pomierzone punkty. Przykład:

W trakcie pomiaru zmieniłeś wysokość tyczki z 2m na 1.85m,  po czym pomierzyłeś 123 pikiety. Po fakcie okazało się, że popełniłeś „czeski błąd” przy wpisywaniu tejże wysokości wklepując 1.58, zamiast 1.85.

Nie musisz zmieniać wysokości tyczki dla każdej ze 123 pikiet. Wystarczy, że we wspomnianym podglądzie pliku pracy odnajdziesz moment, w którym zmieniałeś wysokość tyczki i w tym miejscu ją skorygujesz. Korektę wysokości tyczki dla wszystkich pomierzonych później 123 pikiet Access zrobi za Ciebie, bo to fajny program jest.

(kliknij, by powiększyć)

10. KOD-uj błyskawicznie, ale nie na lewe faktury

Szybki pomiar kodów – mówi Ci to coś? Jeśli tak – brawo! Jeśli nie, pora nadrobić zaległości.

Funkcja Accessa szalenie przydatna, jeśli masz w zwyczaju kodować swoje pomiary (jeśli nie masz w zwyczaju – pomyśl o tym, warto!). Pozwala ona przypisać kody do poszczególnych „okienek”, które widzimy na ekranie kontrolera. Następnie klikając w dany kod automatycznie wyzwalamy pomiar pikiety z kolejnym wolnym numerem i tymże kodem. Po automatycznym zapisaniu, program wraca do widoku „okienek”. Czynność powtarzamy tak długo, jak długo chcemy kodować nasz pomiar. Wygląda to mniej więcej tak:

(kliknij, by powiększyć)

http://www.youtube.com/watch?v=na28co6k-j0[/embedyt]

Jak widzisz pomiar leci, jak… Ryszard na Maderę 😉 Temat warto zgłębić, dlatego za jakiś czas na blogu pojawi się obszerniejszy wpis na temat kodowania – bądź czujny!

To by było na tyle. Fajnie będzie, jak dasz znać, czy przydatne te moje wskazówki. Może powinienem opisać coś bardziej szczegółowo?
Nie bądź żyła, udostępnij/skomentuj/polub – to moje nowe motto, fajne nie? 🙂

Wojciech Czechowski, Geotronics Dystrybucja.