Zapraszam Cię w podróż do przeszłości, drogi czytelniku.

Na wstępie mam dla Ciebie krótką zabawę. Poniżej znajdziesz listę trzech rewolucyjnych rozwiązań, które miały swój początek 10 lat temu. Wybierz to, które pamiętasz najlepiej.

  1. Firma Apple, za sprawą Steve’a Jobsa, prezentuje pierwszego iPhone’a
  2. Amazon przedstawia światu swój pierwszy model czytnik e-book – Kindle
  3. Firma Exica pokazuje swój pierwszy aerator do wina – Vinturi

Gdybym był złośliwy, napisałbym, że:

  • Wybór numeru jeden oznacza, że prawdopodobnie czytasz ten tekst popijając swoje ulubione sojowe Latte w Starbucksie (niech żyją stereotypy! 🙂 )
  • Numer dwa sugeruje, że Twoją ulubioną lekturą jest darmowa lektura, a księgarnia, z której usług najczęściej korzystasz to… “chomik”.
  • Trójkę – pozwolisz – przemilczę. Nie mam aż tak daleko idącej wyobraźni.

Na całe szczęście złośliwy nie jestem, więc nie będę tematu drążył. Co więcej, rzucę Ci koło ratunkowe – na wypadek, gdyby ktoś kiedyś próbował zastawić na Ciebie podobną pułapkę i zapytał w towarzystwie: “Jakie rewolucyjne rozwiązanie z 2007 roku pamiętasz najlepiej?”

Dekadę temu, w 2007 roku, Trimble wyznaczył nową ścieżkę na rynku tachimetrów prezentując technologię VISION. Spójrzmy, dokąd nas ta ścieżka doprowadziła…

W tym roku mija 10 lat od premiery Trimble VX – pierwszego fototachimetru, czy raczej urządzenia do zadań przestrzennych z rodziny amerykańskiego producenta. To przełomowe wydarzenie z 2007 roku pozwoliło nam poznać technologię, która do dzisiaj pozostaje niedościgniona przez konkurencję.

Trimble VISION z 2007 roku ułatwiał gromadzenie danych oraz zwiększał przejrzystość 
produktów końcowych. Wprowadzał niejako w świat wirtualnej rzeczywistości, ukazując użytkownikowi wszystko to, co widzi instrument. Co więcej, rozszerzał tę rzeczywistość, nakładając wykonane już obserwacje na obraz na żywo widziany w kontrolerze. Mogliśmy wykonywać pomiar do lustra lub bezlustrowo wskazując interesujący nas punkt na ekranie. Dzisiaj wydaje się to naturalne, ale 10 lat temu?! 10 lat… Wszystko to było możliwe dzięki pojedynczej kamerze o rozdzielczości 3MP…

Dekadę później poznaliśmy najnowszą odsłonę technologii VISION w postaci Trimble SX10. Instrumentu, który został opracowany od podstaw i łączy pomiar, obrazowanie i szybkie skanowanie 3D w jednej obudowie. Niby tak samo, jak 10 lat wcześniej, ale jakże inaczej!

Tak rozwijała się technologia Trimble VISION

Do niedawna uważałem, że VX zmienił zasady gry w tej branży i jeszcze długo będziemy czekać na podobny przełom. Trimble zdawał się to potwierdzać, zaprzęgając technologię VISION najpierw do tachimetrów Trimble S6 oraz S8, a później S7 oraz S9. Cały czas było lepiej, wydajniej, ale nie był to żaden wstrząs. Wreszcie, po 10 latach, pojawia się SX10. To nawet nie jest inna liga. To w zasadzie inny sport.

Jak wspominałem, VX posiadał jedną kamerę o rozdzielczości 3MP, pole widzenia 16.5° x 12.3° oraz 8-krotny zoom. SX10 to 3 skalibrowane kamery, 360° x 300° pole widzenie oraz 84-krotny całkowity zoom, co oznacza, że można rozpoznać pojedynczy piksel z odległości 200m! Przejrzystość zdjęć zapiera dech w piersiach, o czym już pisałem.

Kamery są teraz tak zaawansowane, że nie trzeba (ba, nawet się nie da 😉 ) spojrzeć przez lunetę. Cały pomiar kontrolujemy z poziomu tabletu, na którym – podobnie jak wcześniej – widzimy dokładnie to, co “widzi” instrument. Niby tak samo, jak 10 lat wcześniej, ale jakże inaczej!


Wspomniałbym jeszcze, że dzisiaj jesteśmy w stanie stworzyć metryczny obraz pełnej sfery w zaledwie 3 minuty, ale nie wspomnę, bo pomyślisz, że zachwalam, bo mi za to płacą.


Na koniec napiszę tylko, że Trimble VISION – jakkolwiek to dziwnie nie zabrzmi – napawa mnie dumą. Jestem dumny, że należę do grupy osób, która ma okazję propagować tę wyjątkową technologię. Zrozumie ten, kto pozna ją choć odrobinę bliżej.


Życzę Ci, abyś należał do tego grona. Warto.

Krótka historia Trimble VISION:
2007
Wprowadzenie na rynek VX, pierwszego urządzenia z rodziny Trimble do zadań przestrzennych z technologią Trimble VISION.

2011      
Technologia VISION debiutuje w Trimble S6, a wiceprezes Trimble Chris Gibson ogłosił, że „… Wydaje mi się, że będziemy zmierzać w stronę fotogrametrii. Trimble inwestuje około 12% dochodów w badania i rozwój, i stale monitoruje to, co dzieje się na rynku. Nasze ostatnie osiągnięcia wskazują na widoczną zmianę w kierunku fotogrametrii, a uwzględnienie technologii Trimble VISION w S6 tylko to potwierdza.”

2014
Wprowadzenie na rynek Trimble V10 Imaging Rover z technologią VISION, czyli systemu na tyczce zaprojektowanego do pozyskiwania zdjęć panoramicznych o rozdzielczości 60MP za jednym kliknięciem.

2015
Trimble powiększa zespół tachimetrów z serii S, wprowadzając dwa dodatkowe instrumenty z technologią Trimble VISION – S7 i S9

2016
I stało się jednym! Wprowadzenie na rynek Trimble SX10 łączącego pomiar, obrazowanie i szybkie skanowanie 3D w jednym rewolucyjnym instrumencie. System zawiera sprawdzone technologie Trimble MagDrive™ i Autolock® oraz ulepszoną technologię Trimble VISION, zasilającą trzy skalibrowane kamery o polu widzenia 360o x 300o, zapewniające wysoką dokładność na całym zakresie skanu.

Wojciech Czechowski, Geotronics Dystrybucja.