Witaj ponownie, młody adepcie sztuki kodowania!

Dziś skupimy się na trybie pomiarowym dostępnym w Trimble Access, który niesamowicie przyspiesza proces kodowania. Mam tu na myśli Szybki Pomiar Kodów.
Uwaga! W niniejszym poradniku będę korzystał z kodów rozkazowych, których działanie opisywałem w poprzednim wpisie. Na wypadek, gdybyś go przeoczył lub chciał sobie przypomnieć – klikaj śmiało, to nic nie kosztuje.

Zapoznałeś się? No to możemy zaczynać.

Czym jest Szybki Pomiar Kodów?

Niczym innym jak trybem pomiarowym dostępnym w oprogramowaniu Trimble Access, który – uwaga, niespodzianka – pozwala na szybki pomiar kodów 🙂 Na czym polega jego fenomen? Jest banalnie prosty i piekielnie szybki, naprawdę. Opanowanie jego działania pozwoli Ci wykonywać pomiar “zakodowany” równie szybko, jak pomiar “niezakodowany” w tradycyjnym trybie Pomiar Punktu.

No dobrze, ale po co w ogóle kodować?

Żeby odsunąć rządzących od władzy, a i dorobić przy okazji parę złotych na lewych fakturach za obsługę informatyczną? Być może, ale nie o takim kodowaniu mowa…
Nasze, Geotronics’owe, motto głosi: Zmieniamy sposób Twojej pracy. “Motto, jak motto, można takie kupić w pierwszym lepszym sklepie z mottami” – pomyślałeś. Otóż nie, mój drogi czytelniku. Owe motto oznacza, że celem, który nam przyświeca, jest faktyczna chęć zmiany sposobu, w jaki pracujesz. Zmiany na lepsze. Oczywiście jest to cel drugorzędny, jako że najważniejsze jest zarabianie pieniędzy, jak w każdym szanującym się przedsiębiorstwie, ale zawsze to jakiś cel i tego się trzymajmy 😉
Kodowanie zmienia sposób pracy na lepszy – wydajniejszy, bardziej przejrzysty i nowoczesny. Parafrazując jednego z moich wykładowców z czasów studiów napiszę nawet, że kodowanie jest sexy (wspomniany wykładowca powiedział tak o metadanych… poważnie!) 
Krótko mówiąc – warto.

Jak działa Szybki Pomiar Kodów?

To akurat bardzo proste. Po jego uruchomieniu (Pomiar -> Szybki Pomiar Kodów) ukazuje nam się krótka instrukcja, która sporo wyjaśnia:


Dodajemy zatem nową grupę kodów i przechodzimy do właściwego okna Szybkiego Pomiaru Kodów.
Naszym oczom ukażą się szare “okienka”, standardowo w liczbie dziewięciu (3 x 3).

Liczbę tę możemy zmienić, jeśli chcemy, przechodząc do opcji:

Jak widzimy może ich być maksymalnie 25 (w ramach jednej grupy!)

Obsługa tych okienek jest banalnie prosta. Dłuższe przytrzymanie na danym okienku pozwala na przypisanie do niego kodu (lub kodów), krótkie kliknięcie wyzwala pomiar kolejnej pikiety z kodem przypisanym do danego okienka. Ot, cała filozofia. Trudno to opisać, prościej pokazać:

Tak to, zasadniczo, działa. Zabawa jednak zaczyna się dopiero wtedy, kiedy podłączymy do swojego pliku pomiarowego wcześniej przygotowaną bibliotekę kodów i zaczniemy korzystać z kodów rozkazowych (o których, przypominam, pisałem w poprzednim wpisie na temat kodowania). Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak zostawić szkicownik w domu.

W poniższym filmie korzystam z przygotowanej wcześniej biblioteki kodów, zgodnej z obowiązującym rozporządzeniem (do pobrania tutaj), żeby ukazać Szybki Pomiar Kodów (w skrócie SzPoKo 😉 ) w pełnej krasie.

Trimble dostarcza kompletne rozwiązania.

Mam nadzieję, że słyszałeś kiedyś to zdanie od naszego inżyniera sprzedaży (jeśli nie, daj znać, z którym z gagatków miałeś do czynienia, to sobie dyrektor z nim poważnie porozmawia…). Chciałbym Ci o tym na koniec przypomnieć pokazując co się stało, kiedy zaimportowałem mój plik pomiarowy do TBC:

Sprzęt + oprogramowanie terenowe + oprogramowanie biurowe = produktywność. 

Wojciech Czechowski, Geotronics Dystrybucja.