Zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje godzina Twojego czasu? Ile pieniędzy jesteś w stanie zaoszczędzić, oszczędzając czas? Ile ich marnotrawisz, ten czas marnując?

Mam przeczucie graniczące z pewnością, że nie. Niewielu z nas się nad tym zastanawia, w efekcie czego bardzo często wpadamy w pułapkę pozornych oszczędności.

Zdrowe żywienie jest teraz w modzie. Jarmuż, wegańskie parówki, te rzeczy. Swego czasu moja małżonka postanowiła popłynąć na tej fali i rozpocząć hodowlę kiełków (rośliny we wczesnej fazie wzrostu, dla niezorientowanych). Wyszukała sobie w internecie kiełkownicę – ważny element infrastruktury każdego hodowcy.

Odbiór osobisty, co by „zaoszczędzić” na wysyłce.

Jakież było moje zdziwienie, gdy po 30-minutowej podróży samochodem na drugi koniec miasta zobaczyłem, iż owa kiełkownica to kawałek plastiku wielkości maselniczki – możesz sobie wyobrazić…

Przyznaj – zdarzyło Ci się kiedyś tak „umoczyć”, prawda? 🙂

Trafiłem ostatnio na ciekawy wpis na blogu dotyczącym oszczędzania pieniędzy zatytułowany: „Ile kosztuje czas? – czyli o efektywnym zarządzaniu czasem”. Autor dość wnikliwie przygląda się temu zagadnieniu.

Pomyślałem sobie – dlaczego nie pójść tym kluczem i nie przenieść treści tam zapisanych na grunt geodezyjny.

W oparciu o wspomniany wpis przygotowałem plik excel, który pozwoli Ci oszacować, ile kosztuje Twój czas. Możesz go pobrać tutaj.

Na jego podstawie zastanówmy się, ile pieniędzy ucieka Ci przez palce…

Załóżmy, że pracujesz 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. W efekcie miesięcznie zarabiasz 5000 zł netto, a zatem godzina Twojej pracy jest warta niespełna 30 zł.
I teraz wyobraź sobie, że zmieniając sposób, w jaki pracujesz, oszczędzasz godzinę dziennie.

10 863,00 zł – o tyle więcej w skali roku zarobisz. Przeszło dwie dodatkowe wypłaty.

Oczywiście ta kwota odpowiednio rośnie, jeśli zarabiasz więcej (bowiem wartość Twojego czasu wzrasta).

Dla przykładu – przy dochodach rzędu 50 000,00 zł miesięcznie, godzina zaoszczędzona w ciągu każdego dnia przekłada się na zysk 108 631,00 zł rocznie…

Czy to dużo? Oceń sam.

Ja tylko podpowiem, że oszczędzenie godziny dziennie po przesiadce na tachimetr robotyczny nie stanowi żadnego wyzwania… 😉

Wojciech Czechowski, Geotronics Dystrybucja