Kojarzycie “Milionerów”? Taki turniej, który w TVN prowadzi Hubert Urbański. Generalnie zabawa polega na tym, że osoba otrzymuje pytanie i 4 możliwe odpowiedzi. Zawsze tylko jedna z nich jest prawidłowa albo najbliższa prawdzie. To trochę inaczej niż w przypadku systemu skanowania Trimble X7, ale do celu.

Słowem wstępu

Skanowanie laserowe postrzegane jest często jako technologia pomiaru zarezerwowana dla profesjonalistów, którzy zajmują się tym od wielu lat. Tymczasem Trimble X7 to kompletny system, z którego szkolenie wdrożeniowe nie zajmuje nam więcej niż około 30-40 minut. “No jasne, a ile ma trwać? Przecież te całe skanery mają najczęściej tylko jeden przycisk” pomyśli ta część “profesjonalistów”, co to skaner laserowy już kiedyś widziała. I trudno się z tym nie zgodzić, przy czym mowa wyłącznie o pozyskaniu danych na stanowisku. A cała zabawa zaczyna się chwilę później. Od drugiego stanowiska, które trzeba “zarejestrować” na pierwsze.

“Zarejestrować?” Termin, mimo że kojarzyć może się z koniecznością wyprawy do urzędu (spokojnie, to nie to..;)), nie jest to nic innego jak połączenie danych zapisanych na różnych stanowiskach. W klasycznym pomiarze tachimetrycznym, aby dane z różnych stanowisk były ze sobą powiązane, używamy punktów wspólnych, najczęściej osnowy. Podobnie wygląda to w przypadku skanowania laserowego. Tyle, że bez fizycznych punktów, bo w X7 łączenie działa to na zasadzie pełnego automatu, który całą robotę wykona za nas (fajnie, co?), a my otrzymamy dane połączone ze sobą na wzór ciągu pomiarowego – o, mniej więcej tak:

Mam nadzieję, że w ten krótki sposób wyjaśniłem Wam pierwszą, prawdopodobną odpowiedź z pytania konkursowego.

A co z dokładnością?

No właśnie. My, geodeci, kochamy wysoką precyzję pomiarów. Całe życie skupiamy się na wyrównaniach, rozrzucaniu odchyłek i czym tam jeszcze. Wszystko to w imię walki o najwyższą precyzję. Dlatego też, zupełnie nieprzypadkowo, system skanowania Trimble X7 nazywamy dumnie geodezyjnym skanerem laserowym. Powodów jest kilka, ale nadrzędnym jest precyzyjny (jak na skaner laserowy) kompensator, zapewniający niesamowitą spójność danych z poszczególnych stanowisk.
Jak precyzyjny? Na tyle, że odchyłka wysokościowa wynosi zaledwie 0.3mm na odległości 20m (!!). “To mało czy dużo?” pomyślicie. Można by odpowiedzieć “to zależy”, ale aby się do czegoś odnieść dodam tylko, że w przypadku większości konkurencyjnych skanerów laserowych wartość ta jest kilkukrotnie wyższa..


Co nam to daje? Cały pomiar jest spójny i gotowy do dalszych analiz, bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych zabiegów, jak rozklejanie dziesiątek tarczek czy innych punktów odniesienia. Być może nie robi to na Was większego wrażenia, ale zachęcam do testów terenowych, bo wtedy dopiero widać pełną moc systemu.
Tym samym poznaliście już odpowiedź na kolejne pytanie. Ale czy to jest to? Czy prosimy o pomoc publiczność? Posłuchajcie dalej..

“Z tachimetru czy GPS’a to dostaję współrzędne w układzie..”

Prawda. Przy czym nie można zapominać, że w przypadku odbiorników ruchomych GNSS jest to możliwe dzięki pracy w nawiązaniu do stacji bazowych (mających precyzyjnie określone współrzędne w układzie), a w przypadku tachimetrów – nawiązując pomiar na punkty osnowy.
A co, gdyby tak, podobnie jak w przypadku tachimetru – skan, prosto w terenie, można było nawiązać na punkty osnowy? Przydatne, prawda? Prawdziwa słowiańska dusza nie może w tym momencie zachować się inaczej niż “Ja nie zrobię? No to potrzymaj mi piwo..”
Tak się bowiem składa, że system Trimble X7 dysponuje kolejną super mocą. Posiada wbudowany wskaźnik laserowy, umożliwiający pomiary punktowe. Na dowolnym stanowisku pomiarowym możecie go szybko włączyć i pomierzyć wybrane punkty, w tym takie, których użyjecie do georeferencji (czyli umieszczeniu Waszego pomiaru w odpowiednim układzie współrzędnych). Wszystko zajmuje dosłownie kilka minut, bez konieczności rozklejania i mierzenia dziesiątek targetów (czy jak kto woli tarczek):

Przykładowa tarczka, której można użyć jako celu do nawiązania pomiaru w terenie

Wynikiem Waszej pracy będzie zatem nie tylko zarejestrowana (połączona, pamiętacie?) chmura punktów, ale i umieszczona w odpowiednim układzie współrzędnych, pozwalając na uzyskanie dowolnych współrzędnych, bez konieczności wykonywania żadnych dodatkowych kroków biurowych. Czujecie jaką to ma moc?
Tym samym mamy odpowiedź na kolejne pytanie konkursowe. Ale czy to jest już to właściwe? Dzwonimy do przyjaciela czy zostawiamy koła ratunkowe na później? Jeszcze chwila cierpliwości..

Oprogramowanie Trimble Perspective

No właśnie. Dobijamy do punktu głównego systemu. Do centrum zarządzania wszystkimi funkcjami naszego skanera. Do miejsca, gdzie dzieje się magia. To właśnie oprogramowanie Trimble Perspective jest sercem systemu Trimble X7. Tam dzieją się wszystkie wspomniane wcześniej procesy. No może poza kompensacją, choć nie całkiem, bo Trimble Perspective pozwala nam również na wykonanie automatycznej kalibracji systemu, która daje pewność i spokój, że wszystkie pozyskane w terenie dane są odpowiedniej jakości. To kolejna unikalna cecha systemu skanowania Trimble X7. A to zaledwie jedna z wielu funkcji, jakie oferuje nam oprogramowanie Trimble Perspective zainstalowane na tablecie Trimble T10x. Możliwości oprogramowania można by wymieniać naprawdę długo, ale najważniejsze chyba już zostały wymienione – automatyczna, pełna rejestracja skanów, możliwość pomiaru punktów (nie tylko do georeferencji!), możliwość pomiaru na skanach, kolorowania chmury punktów czy eksporty do najpopularniejszych formatów danych. W zasadzie można powiedzieć, że niewiele więcej potrzebujecie, aby wydajnie pracować z pozyskaną w terenie chmurą punktów.

Krótki film prezentujący możliwości oprogramowania terenowego Trimble Perspective

I to by, moim zdaniem, wyjaśniało problem wyboru “najwłaściwszej” odpowiedzi w naszym pytaniu konkursowym. Nawet jakby Hubert podpuszczał Was i próbował wyprowadzić na manowce – nie dajcie się. Trimble Perspective to właściwa odpowiedź!

Na koniec

Na koniec zachęcam do spotkania i testów terenowych. Ten system ma niesamowitą moc i wszystko wskazuje na to, że jest najlepszym pomysłem na inwestycję w przyszłość Waszego biura. Nie dajcie się prosić. Bądźcie jak Arek:

Zaparzcie herbatę (albo zróbcie sobie drinka – według uznania) i posłuchajcie co na temat Trimble X7 ma do powiedzenia Arek 🙂

I co sądzisz o skanerze Trimble X7? Może chcesz przetestować sprzęt i sprawdzić jak działa? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy i zapytaj o najnowszą ofertę w korzystnej cenie.